En İyi Korku ve Gerilim Filmi Yönetmenleri

en iyi korku ve gerilim filmi yonetmenleri

Korku filmleri alanında her bilgiye sahip olmak istiyorsanız önemli yönetmen ve yazarları da bilmeniz gerekir. En iyi korku ve gerilim filmi yönetmenleri hayranlıkla izlediğiniz pek çok filme imza atmış, kitleleri peşinden sürüklemiş ve kendisinden sonra gelen yönetmenlere de korku anlamında adeta ilham kaynağı olmuştur. Peki, En İyi Korku ve Gerilim Filmi Yönetmenleri kimlerdir? Bu listemizde en önemli korku ve gerilim yönetmenlerine değineceğiz:

en iyi korku ve gerilim filmi yonetmenleri

Alfred Hitchcock

Gerilim filmi denildiği zaman ilk akla gelen yönetmenlerden biri şüphesiz ki Hitchcock’tur. 1899 doğumlu olan ünlü yönetmen bir dönemin en meşhur filmlerine imza atmış ve kitleleri korkuya boğarak ardından gelecek yönetmenlere de ilham vermiştir. En bilinen eseri de 1960 senesinde çektiği Psycho filmidir. Bu film korku ve gerilim türünde bir başyapıt olarak kabul edilmiştir.

John Carpenter

Korkunun yanı sıra bilimkurgu türünde işlere de imza atan ünlü yönetmen özellikle en önemli seri katil filmi olan Michael Myers’ın yaratıcısıdır. Hallowen serisini de çeken yönetmen kült haline gelen pek çok filme sahiptir.

Dario Argento

İtalyan asıllı olan yönetmen ülkenin en önemli korku filmi yönetmenidir ve ünü dünyaya yayılmıştır. Ayrıca yönetmen Gore tarzı dediğimiz tarzın da yaratıcısıdır. Yani kanlı ve vahşetli korku sinemasının en bilinen isimlerinden biri olarak kabul görmüştür.

Wes Craven

Gençlik korku sinemasının başyapıtlarını ortaya koyan ünlü yönetmen 30’dan fazla film çekerek korku sinemasına çok büyük bir katkıda bulunmuştur. Özellikle her neslin bildiği Elm Sokağı Kabusu serisinin yönetmeni olmasıyla tanınır hale gelmiştir.

Tobe Hooper

Kült korku filmlerden biri olan Teksas Katliamı yaratan Tobe Hooper, Amerika asıllı bir yönetmendir. Teksas Katliamı’nın dünyaca ünlenmesinden sonra pek çok korku ve gerilim filmi çekmeye devam etmiştir.

David Lynch

En iyi korku ve gerilim filmi yönetmenleri arasında listenin olmazsa olmazlarından biri olan David Lynch, kült yönetmenler arasında kabul edilmektedir. Rahatsız edici bir hikaye anlatma tarzı olan ünlü yönetmen özellikle psikolojik gerilim ağırlıkta filmler ortaya koymuştur. Bunlar Blue Velvet, Muholland Drive gibi kültleşmiş filmlerdir. David Lynch yaşayan efsanevi yönetmenler arasında sayılmaktadır.

Guillermo Del Toro

Özellikle festivallerin aranan ismi olan yönetmen Pan’ın Labirenti filminden sonra ünlenmiştir. Ayrıca Hellboy serisinin de yönetmenliğini de üstlenmiştir.

James Wan

Korku ve gerilim filmlerin en bilinen isimlerinden biri olan Saw’ın yaratıcısı olan yönetmen The Conjuring gibi yine kült kabul edilen pek çok korku filmine imza atmıştır.

Bu yazımızda da sizlere En İyi Korku ve Gerilim Filmi Yönetmenleri hakkında bilgi verdik.

İLGİLİ MAKALELER