Gerilim Filmi İzlerken Ölme İhtimalim Var mı?

gerilim filmi izlerken olme ihtimalim var mi

Gerilim ve korku filmleri izlemek istiyor ancak bazı önyargılara ve korkulara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu korkulardan arınabilirsiniz. Gerilim Filmi İzlerken Ölme İhtimalim Var mı gibi sorular aklınızda yankılanıyorsa siz de bu düşüncelerden kurtulabilir ve gerilim filmlerinin vücutta yarattığı etkilerin yanı sıra psikolojik etkilerine de bakabilirsiniz. Peki, gerçekten gerilim filmi izlerken ölme ihtimalim var mı?

Korku ve gerilim filmleri herhangi bir fiziksel ve ruhsal sağlık probleminiz yoksa zararlı değildir. Hatta bazı araştırmalar göstermiştir ki, mikroplarla mücadele eden organizmalar korku filmi izlerken daha çok salgılanır. Bu da bağışıklığı güçlendirebilir. Ancak küçük yaştakilerin korku filmi izlemesi ciddi travmalara neden olabileceği için son derece tehlikelidir. Bu nedenle izleyebileceğiniz türde filmler bulmanız önerilir.

gerilim filmi izlerken olme ihtimalim var mi

Korku ve Gerilim Filmleri Psikolojik Olarak Etkiliyor

Korku ve gerilim filmleri sizi psikolojik olarak etkileyecek ve bazı şüpheleri, paranoyaları oluşturmanızı sağlayacaktır. Bunların başında da karanlıkta kalamamak gelir. Karanlıktan korkmayan bir insan olsanız bile korku filmi izledikten sonra korkar hale gelebilir, tek başınıza karanlıkta durmak istemeyebilirsiniz.

Yalnız kalamama korkusu da psikolojik olarak gerilim ve korku filmlerinden sonra sık sık görülür. Bu psikolojik etkiden kurtulmak için film sonrası kafanızı dağıtacak farklı alanlara yönelebilirsiniz. Tuvalete tek başına gidememek de özellikle korku filmlerindeki ayna sahneleri nedeniyle karşılaşılan bir sorundur. Yatağın altına bakamama durumu da sık sık korku filmlerinden sonra yaşanan bir sorundur. Hatta kimi insanlarda bu durum yattığı yere dönememek olarak da gösterilir. Kendinizi korku filminden sonra kasılarak uyurken bulabilir, daha tedirgin hissedebilirsiniz.

Gerilim filmi izlerken ölme ihtimalim var mı sorusuna neden olan tedirginlik durumu geçicidir. Gölgelerinizden korkmak gibi anlık gelişen tepkiler olduğu için bunun geçici bir korkma hali olduğunu unutmamalısınız. Aynı zamanda hayal görebilir, bazı rüyalarınızı filmin etkisiyle gerçek sanabilirsiniz. Bu izlediğiniz filmin ne kadar etkisinde kaldığınızla alakalı bir durumdur. Filmin etkisinde çok kaldığınızı düşünüyorsanız korku ya da gerilim filmleri sizin psikolojinize uygun olmayabilir. Bununla başa çıkmak için bir süre yanınızda başkasıyla kalabilir ya da daha eğlenceli filmler izleyebilirsiniz.

Gerilim ve korku filmi izlerken ölme ihtimaliniz, hayatınızın diğer alanlarında yaşamaya devam ederken ölme ihtimalinizle aynıdır. Yani gerilim filmlerinin sizi öldüreceğini, size hayaller gördüreceğini sanmamalısınız. Bunlar sadece paranoyadır ve filmin kısa süreli etkileridir. Zaman içerisinde bu etkiler tamamen yok olacak ve normal sağlıklı ruh haline geri dönerek hayatınıza devam edeceksiniz.

İşte sizlere Gerilim Filmi İzlerken Ölme İhtimalim Var mı? sorusunun yanıtını vermiş olduk.

İLGİLİ MAKALELER