Kitaplardan Uyarlanan Korku Filmleri

Gerçeklerden uyarlanan korku filmleri kadar ilgi çeken bir diğer korku filmi türü de kitap uyarlaması olan filmlerdir. Özellikle de kitabını okuduğunuz bir hikayeyi sinema perdesinde izleyebiliyor olmak size daha çok heyecan verecektir. Korku ve gerilim türü meraklıları, beğendikleri hikayelerin sinemaya taşınmasından dolayı çok memnun olur. Kitaplardan uyarlanan korku filmleri bu nedenle çok fazla ilgi çekmektedir. Hatta kimi filmler o kadar fazla başarılı olmuşlardır ki romanlarını adeta gölgede bırakmış ve filmleriyle tanınır olmuşlardır. Büyük başarı yakalayan kitap uyarlaması korku filmlerden en önemlilerini listeleyelim:

kitaplardan uyarlanan korku filmleri

Let Me In (Gir Kanıma) 2010

Oldukça yüksek bir IMDB puanı olan film adeta kitabını gölgede bırakan korku filmlerden biri diyebiliriz. Okulda arkadaşları tarafından ezilen ve içine kapanık olan 12 yaşında çocuğun küçük bir kızla tanışmasından sonra başlayan hikaye büyük ilgi topladı. Kitap 2004 yılında Let The Right One in olarak çıktı.

Rosemary’s Baby (Rosemary’nin Bebeği) 1968

Aynı isimle 1967 yılında çıkan kitaptan daha fazla ilgi toplayan bu gerilim filmi tanınmış bir oyuncu olmak için uğraşan genç bir adam ve onun eşi üzerinden ilerlemektedir. Günden güne tedirginleşen olaylar yaşayan kadın rüyasında bir varlık tarafından hamile kalır ve uyandığında da gerçekten hamile olduğunu öğrenir.

The Exorcist (Şeytan) 1973

Kitaplardan uyarlanan korku filmleri arasında filmi en çok ilgi ve beğeni toplayan film şüphesiz ki The Exorcist’tir. Aynı isimle 1971 yılında basılan kitabın yazarı William Peter Blatty olarak geçmektedir. 12 yaşındaki bir kızın ana karakter olduğu filmde kız garip davranışlar sergilemekte ve günden güne kötüleşmektedir. Doktorlar kıza hiçbir tanı koyamaz ve sonunda aile pederden yardım istemek zorunda kalır.

Jaws 1975

Filmi kitabından daha çok ilgi toplayan hikayeler arasında Jaws ilk sıralarda gelir. Aynı isimle 1974 yılında çıkan kitabın yazarı Peter Banchley olmuştur. Bir tatil beldesinde geçen hikayede beyaz köpek balığı korku saçsa da yaşanan birkaç ölümü belediye duyurmaz. Çünkü turizme engel olmasını istememektedir ve plajın kapatılmasını engeller. Ancak yaşanan çocuk ölümünden sonra olaylar gelişecektir.

The Shining (Cinnet) 1980

1977 yılında Stephen King tarafından yazılan bu muhteşem eser yine muhteşem bir yönetmen olan Stanley Kubrick tarafından çekilmiş ve gerilim filmleri arasında kült olmayı başarmıştır. Film kış sezonunda kapalı olan bir otelin bakım işini üstlenmek için ailesiyle otele yerleşen bir adamın cinnetini anlatıyor.

İLGİLİ MAKALELER