Korku Filmleri İnsanda Ne Etki Yapıyor?

korku filmleri insanda ne etki yapıyor

Korku filmleri sevenler gerilim dolu dakikalar yaşamaya ve gözünü kırpmadan ekrana bakmaya bayılıyor. Ancak hiç korku filmleri insanda ne etki yapıyor diye düşündünüz mü? Çünkü uzmanlara göre korku filmi izlediğimiz anda vücudumuzda yaşanan değişimler oldukça ilginç. Bu tür film izleyenler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bazı araştırmacılar vücut sağlığı açısından bunun önemli olduğunu söyledi.

Yapılan araştırmalar korku filmi izlerken vücutta mikroplarla savaşan alyuvarların daha çok harekete geçtiğini ispatlıyor. Özellikle yapılan deneyler korku filmi izlerken vücuduna verilen mikropla bu alyuvarların daha etkin savaştığını gösteriyor. Ayrıca korku filmi izlerken kalori yaktığınızda bir gerçek. Ancak küçük yaşta korku filmi izlemenin de ciddi anlamda zararlı olabileceği de yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan sonuçlardan biri. Bu nedenle uzmanlara göre yaş ve sağlık açısından sorun yaratmayacağını düşünüyorsanız korku filmi izlemelisiniz.

korku filmleri insanda ne etki yapıyor

Korku Filmi İzledikten Sonra Yaşanılan Paranoyalar Nelerdir?

Genelde yalnızlık teması üzerine kurulu olan korku filmleri, izleyiciyi korkutma amacıyla oluşturulduğu için bu filmlerden sonra pek çok insanda kısa süreli paranoyalar oluşabiliyor. Bu paranoyalar kimi zaman etkisini daha uzun süre gösterirken kimi zaman da sadece izlenildiği ana ait kalıyor. Korku Filmleri İnsanda Ne Etki Yapıyor sorusu için en sık karşılaşılan paranoyaların şunlar olduğunu söyleyebiliriz:

  • Karanlıktan Korkmak

Pek çok korku filminde korkutan sahneler karanlıkların ve ışığın az olduğu yerlerde nükseder. Ayrıca insanoğlu her zaman bilinmeyen ve göremediği şeylerle ilgili korku duymaya programlanmıştır. Bunu tehdit eden en önemli unsur karanlık olduğu için korku filmlerinden sonra karanlıktan korkmak en sık görülen paranoyalardan biridir.

  • Ufak Seslerden Ürkmek

Filmlerden sonra beklenmedik sesler algıda seçicilik yaptığınız için size daha fazla rahatsız edici gelebilir. Aslında daha önce de duymanıza rağmen anlamlandıramadığınız ve belki de dikkat etmediğiniz sesleri bu tür korku filmlerinden sonra daha fazla anlamlandırmaya başlarsınız.

  • Yatağın Altına Bakamamak

Yatağın altına kaçan bir nesneyi bile korku filmlerinden sonra alamayacak hale gelebilirsiniz. Bu da tıpkı karanlıktan korkmak gibi bilinmez olduğu için sizi ürperten etkilerden biridir.

  • Banyoya Yalnız Girememek

Banyoya yalnız girememek aslında genelde aynalarla ilişkilendirilebilir. Çünkü korku filmlerini düşündüğünüz zaman çoğu filmde karakterin aynaya baktığı anlarda ürperti dolu dakikalar yaşandığını görürsünüz. Bu da her an banyoda böyle bir olayla karşılaşacakmış hissi yaratabilir ve kişi korku filminden sonra tek başına banyoya girmek istemez.

İşte “Korku Filmleri İnsanda Ne Etki Yapıyor” sorusunun yanıtını da böylece öğrenmiş olduk.

İLGİLİ MAKALELER